masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to bardzo groźna choroba, która charakteryzuje się dużym współczynnikiem zachorowalności. Można ją jednak skutecznie leczyć, poprzez szybkie wykrycie dzięki odpowiedniej profilaktyce.

 

Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny. Pozwoli to dość wcześnie wykryć niepokojące zmiany i podjąć natychmiastowe leczenie. Mając na uwadze znaczenie profilaktyki raka szyjki macicy, zaleca się:

  • diagnostykę – m.in. badania cytologiczne w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego
  • szczepienia przeciwko HPV.

Częstotliwość wykonywania badań cytologicznych uzależniona jest m.in. od wieku Pacjentki, wyników poprzednich badań oraz predyspozycji genetycznych. Program profilaktyczny skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat - mają one możliwość wykonania bezpłatnych badań raz na 3 lata. Warto jednak cytologię przeprowadzać częściej - najlepiej raz na rok.

kobieca dłoń z zieloną wstążką - profilaktyka raka szyjki macicy

Lekarz ginekolog może skierować na szczepienia dziewczęta w wieku 9-12 lat oraz kobiety w wieku 13-26 lat - o ile nie były wcześniej szczepione. Najwyższą skuteczność osiąga się u tych Pacjentek, które nie podjęły jeszcze inicjacji seksualnej.