masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

RTG zęba w diagnostyce stomatologicznej

RTG zębów to jedno z najważniejszych badań, które jest stosowane w diagnostyce stomatologicznej. Dzięki wykorzystaniu promieni Rentgena możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu zębów oraz otaczających je struktur, co jest niezwykle pomocne w całym procesie leczenia. W tym artykule przedstawimy dokładnie, na czym polega badanie RTG oraz kiedy należy je wykonać.

W jaki sposób przeprowadza się badanie RTG zębów?

Do badania RTG wykorzystuje się oczywiście promienie Rentgena. Warto wiedzieć, że cała procedura jest bezpieczna, ponieważ zastosowana ilość promieniowania jest niewielka. Takie badanie przeprowadza lekarz dentysta, ewentualnie wykwalifikowany technik dentystyczny. Następnie stomatolog analizuje zdjęcia rentgenowskie i na ich podstawie stawia diagnozę. Badanie RTG pozwala dokładnie sprawdzić stan zębów oraz dziąseł, a dzięki temu możliwe jest szybkie zdiagnozowanie schorzenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Kiedy należy wykonać badanie RTG zębów?

Zdjęcia rentgenowskie zębów najczęściej wykonuje się, gdy pacjent skarży się na ból zęba, żuchwy lub np. dziąsła. Wykonanie takiego badania pozwala zdiagnozować: próchnicę, schorzenia przyzębia, a także różnego rodzaju stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Przeprowadza się je również przed usunięciem zęba, a także w przypadku konieczności rozpoczęcia leczenia kanałowego. Co więcej, badanie RTG przeprowadza się przed założeniem aparatu ortodontycznego, jak i przed wstawieniem implantu zębowego. Podsumowując – jest to bardzo istotna w diagnostyce stomatologicznej procedura, ponieważ pozwala na precyzyjne zdiagnozowanie schorzenia, a następnie szybkie wdrożenie najlepiej dostosowanego dla konkretnego pacjenta leczenia. Co nie zawsze byłoby możliwe jedynie w przypadku wykonania standardowego badania.