masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Rola i znaczenie USG w diagnostyce prenatalnej

Badania prenatalne to takie wykonywane kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchu matki. USG płodu wykonuje się więc w czasie trwania ciąży. Co więcej, badanie to powtarza się regularnie przez cały okres ciąży, by mieć pewność, że płód rozwija się prawidłowo. Dzięki bieżącej kontroli płodu możliwe jest ewentualne wykrycie nieprawidłowości rozwojowych na możliwie najwcześniejszym etapie. USG prenatalne, mimo że jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym, to umożliwia ocenę wewnętrznych struktur macicy.

Zaleca się, by ciężarna miała wykonywane USG raz w miesiącu. By wykonać USG prenatalne, zazwyczaj musi zaistnieć jakaś dodatkowa okoliczność. Może to być m.in.:

  • wykrycie nieprawidłowości w kariotypie, któregokolwiek lub obojga rodziców;
  • ukończenie przez matkę 35. roku życia;
  • nieprawidłowości w wynikach badań wykonywanych między 11 a 14 tygodniem ciąży;
  • wcześniejsze urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi lub genetycznymi. 

Dlaczego tak ważne jest wykonywanie USG prenatalnego?

Przede wszystkim USG prenatalne jest badaniem o wysokiej dokładności, co pozwala na rzetelną ocenę stanu płodu w macicy. Żadne inne badanie nieinwazyjne nie zapewnia takiego poziomu rzetelności, za czym idzie niepewność o stan zdrowia dziecka. W przypadku zaleceń wykonania USG prenatalnego badanie wykonuje się zazwyczaj trzykrotnie:

  1. pomiędzy 11. a 14. tygodniem, w trakcie którego lekarz sprawdza wiek ciąży, czy płód jest żywy, czy występują wady płodu oraz ocenia kosmówkowość;
  2. pomiędzy 18. a 23. tygodniem ciąży, kiedy to określa się położenia łożyska, ilość wód płodowych, rozmiar płodu i kiedy możliwe jest zbadanie każdej z części ciała płodu z osobna;
  3. pomiędzy 30. a 32. tygodniem i podczas tego badania ponownie sprawdza się wielkość dziecka i ilość wód płodowych, a dodatkowo bada się przepływ krwi do łożyska i płodu.