masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Rak szyjki macicy - cichy zabójca. Sprawdź jak się przed nim obronić!

Pomimo ogromnego postępu medycyny w ciągu ostatnich dekad, skutecznego lekarstwa na raka jako ludzkość wciąż nie posiadamy. Dlatego tak wiele mówi się o profilaktyce, regularnych badaniach i dbaniu o siebie. Choć rak to rzeczywiście zabójca, nie zawsze musi oznaczać wyrok. W większości wypadków szybko wykryty da się leczyć lub usunąć. Podobnie jest z rakiem szyjki macicy, który każdego roku zabija wiele Polek. Zobaczmy, jak skutecznie się przed nim bronić.

Rak szyjki macicy - skąd się bierze?

Ten rodzaj nowotworu wywoływany jest przez wirusa – a konkretnie wirusa HPV, czyli inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Nie wszystkie jego rodzaje muszą wywoływać raka, ale cztery typy są szczególnie niebezpieczne: typ 6, 11, 16 i 18. Właśnie te dwa ostatnie najczęściej są odpowiedzialne za rozwój raka szyjki macicy. Skąd jednak wirus może wziąć się w naszym organizmie? Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą płciową, a nawet prezerwatywa nas przed tym w 100% nie zabezpieczy. Narażone są więc wszystkie kobiety, które rozpoczęły już aktywność seksualną. Dlaczego jednak raka szyjki macicy nazywamy cichym zabójcą? Ponieważ wirusa można nosić w sobie latami i w ogóle o tym nie wiedzieć! Może się on uaktywnić dopiero, gdy napotka sprzyjające warunki. Co możemy do takich warunków zaliczyć? Ryzyko zwiększa na przykład palenie przez kobietę tytoniu (nawet bierne) czy zbyt wczesny wiek inicjacji seksualnej. Jednak nawet, gdy wirus się już uaktywni, nie daje często żadnych odczuwalnych objawów, takich jak ból, pieczenie czy krwawienie - występują one dopiero w późniejszych stadiach rozwoju choroby. Widać więc wyraźnie, że rak szyjki macicy to choroba bardzo podstępna, rozwijająca się po cichu, i właśnie dlatego u kobiet, które regularnie się nie badają, często może prowadzić do najgorszego. Niestety, w naszym kraju połowa chorujących na nią Polek umiera w ciągu pięciu lat od diagnozy. To trzeci pod względem zachorowalności kobiecy nowotwór na świecie, a każdego dnia z jego powodu umiera aż 5 Polek. To straszne, jak bardzo ten cichy zabójca potrafi zająć nasz organizm bez dawania objawów, dlatego tak ważne jest, by się skutecznie przed nim bronić. Jak możemy to robić?

Skuteczna linia obrony

Nie każde zakażenie wirusem HPV kończy się rakiem szyjki macicy. Na szczęście zazwyczaj prowadzi ono jedynie do infekcji. Nie nabywamy jednak przez to odporności, dlatego najważniejsza w kwestii obrony przed tą chorobą jest zdecydowanie profilaktyka. Tylko regularne badania i wizyty u lekarza ginekologa pozwolą na jak najszybsze wykrycie rozwijającej się choroby. Przynajmniej raz do roku każda kobieta aktywna seksualnie powinna wykonywać badanie cytologii. Lekarz może także zlecić dodatkowo test DNA HPV. Bardzo ważne jest także unikanie czynników ryzyka – przede wszystkim częstego zmieniania partnerów seksualnych. Powinno się na ten temat uświadamiać już nastoletnie dziewczynki, aby rozumiały powagę zagrożenia i to, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczanie się podczas stosunku.

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki przeciw chorobie są jednak szczepienia - szczególnie u młodych osób, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Szczepionki przeznaczone są dla kobiet w wieku od 9 do 26 lat, ponieważ bardzo ważne jest zaszczepienie się przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Jeśli masz już więcej niż 26 lat, postaw na regularne badania u ginekologa, ale także zadbaj o zaszczepienie swojej córki - to inwestycja, która może naprawdę ocalić jej życie w przyszłości.