masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Przewlekłe migreny. Czy wada zgryzu może być ich przyczyną?

Przewlekłe bóle głowy utrzymujące się przez wiele godzin? Uczucie usztywnienia karku? Problemy ze swobodnym zamykaniem i otwieraniem jamy ustnej? Jeżeli cierpisz na którąś z tych przypadłości, bardzo możliwe, że źródłem Twoich problemów jest wada zgryzu.

Wady zgryzu a towarzyszące im dolegliwości bólowe

Nieprawidłowy zgryz może powodować szereg objawów pozornie niezwiązanych z problemami ortodontycznymi. Pomimo że wady zgryzu to powszechna przypadłość, wywołująca liczne objawy zdrowotne, większość pacjentów stroni od wdrożenia leczenia ortodontycznego. Istnieje gros czynników wpływających na pogorszenie zgryzu u osoby dorosłej. Do najczęściej występujących zaliczamy:

  • nocne zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki (bruksizm)
  • obgryzanie paznokci i towarzyszące temu tiki nerwowe
  • zęby mądrości wyrzynające się pod nieodpowiednim kątem
  • nieleczone wady postawy
  • utrata zębów choroba, przewlekły stres

Zmiana relacji łuków zębowych szczęki i żuchwy powoduje liczne objawy, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z nieprawidłowym zgryzem. Bóle karku i głowy (uczucie sztywności) to istotne sygnały, które powinny zmobilizować do wizyty w gabinecie stomatologicznym. W wielu przypadkach wyeliminowanie dolegliwości bólowych nie wymaga wdrażania długotrwałego i inwazyjnego leczenia.

Leczenie problemów wynikających z nieprawidłowego zgryzu

Jednym z najpowszechniejszych sposobów leczenia wad zgryzu jest zastosowanie specjalnej szyny akrylowej, która niweluje skurcz mięśni i ułatwia pełną ruchomość stawu. Leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy. W tym czasie staw skroniowo-żuchwowy powoli stabilizuje się, a pacjent zauważa zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Inną metodą leczenia jest korekta zgryzu, czyli leczenie ortodontyczne polegające na zmianie kształtu zęba. Starte zęby są rekonstruowane do pierwotnej wysokości za pomocą specjalnych mostków lub koron. W większości przypadków wystarczy jednak leczenie w oparciu o akrylową szynę.