masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Pierwsze oznaki menopauzy. Na to musisz zwrócić uwagę

Coraz częstsze huśtawki nastroju oraz uderzenia gorąca u kobiety mogą zwiastować rychłe pojawienie się menopauzy, czyli okresu stopniowego ustawania menstruacji. To czas, kiedy organizm przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny, co prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej. U każdej z kobiet klimakterium pojawia się w innym przedziale wiekowym i może objawiać się różnymi symptomami. Jakie oznaki świadczą o nadchodzącej menopauzie?

Pierwsze objawy menopauzy

Układ hormonalny ma kluczowy wpływ na przebieg wielu procesów w organizmie, a co za tym idzie, na samopoczucie człowieka. W czasie menopauzy poziom hormonów zmienia się drastycznie, powodując pojawienie się różnych dolegliwości. Jakie symptomy mogą świadczyć o zbliżającym się klimakterium? Pierwszym objawem mogą być problemy z nieregularnym miesiączkowaniem. Charakterystyczne dla menopauzy są również uderzenia gorąca, intensywne pocenie się, częste wahania nastrojów i wzrost wagi. Ponadto kobiety mogą odczuwać ogólne zmęczenie. Mogą się też pojawić problemy ze snem, zmiany skórne oraz osteoporoza. Charakterystyczny dla klimakterium jest spadek libido, spowodowany obniżeniem stężenia estrogenów i progesteronu. Z tego powodu warto udać się na wizytę kontrolną u ginekologa i wykonać pakiet podstawowych badań hormonalnych.

Jak zmniejszyć objawy menopauzy?

Aby złagodzić dokuczliwe objawy przekwitania, warto zastosować dostępne środki farmakologiczne. Przy lekkich symptomach sprawdzą się preparaty z fitoestrogenami, które łagodzą objawy fizyczne i poprawiają stan psychiczny. Przy silnych objawach związanych z menopauzą stosowana jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jej działanie polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów i utrzymywaniu ich na stałym poziomie. Można ją podawać dopochwowo, przez skórę, podskórnie, domięśniowo i doustnie.