masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Nowoczesna ultrasonografia prenatalna. Co zobaczysz na USG 4D płodu?

USG to jedno z podstawowych badań wykonywanych w czasie ciąży. Powinno być przeprowadzane przynajmniej raz w każdym trymestrze, gdyż pozwala nie tylko oszacować wiek ciąży i płeć płodu, ale także sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Aby otrzymać jak najdokładniejszy obraz, obecnie coraz częściej wykonuje się ultrasonografię w 4D. Warto zatem dowiedzieć się, jakie informacje można uzyskać z takiego badania.

 

Jakie cechy płodu ukazuje badanie ultrasonograficzne 4D?

W przypadku USG ciążowego istnieją trzy rodzaje obrazowania – 2D, 3D, albo 4D. Podstawowy obraz dwuwymiarowy umożliwia obserwację przekroju wnętrza macicy oraz zarysu sylwetki płodu i rozwijających się narządów. Widok ten ma jednak postać szarych plam o różnej jasności i ukazuje nienarodzone dziecko tylko w jednej płaszczyźnie, co ogranicza możliwości obserwacji jego budowy anatomicznej.

Obrazowanie 3D lub 4D pozwala natomiast uzyskać wyraźny trójwymiarowy wizerunek płodu z różnych perspektyw, co ułatwia precyzyjną obserwację mózgowia, serca, kręgosłupa oraz innych organów. Dokładność otrzymywanego obrazu umożliwia także ocenę narządów płciowych, co jest pomocne przy ustalaniu płci dziecka, zaś widok twarzy i kończyn pozwala wykluczyć obecność drobnych wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi lub polidaktylia (wykształcenie się dodatkowych palców).

Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że badanie wykonywane w 3D lub 4D jest bardziej miarodajne niż tradycyjne USG w przypadku diagnostyki prenatalnej zespołu Downa, ponieważ lepiej uwidacznia ewentualne nieprawidłowości w budowie kości nosowej i w przezierności karkowej, które mogą wskazywać na występowanie tej wady genetycznej.

Dlaczego USG 4D to szczególne badanie?

USG płodu 4D wyróżnia możliwość rejestracji ruchów nienarodzonego dziecka, dzięki której można z łatwością zaobserwować nabywanie przez nie umiejętności poruszania kończynami albo odruchu ssania. Ponadto oglądanie twarzy dziecka jeszcze w fazie prenatalnej to dla przyszłych rodziców emocjonujące przeżycie, które zapada w pamięć na lata. Warto więc zapoznać się z ofertą naszego gabinetu ginekologicznego, w którym badania USG wykonują doświadczeni specjaliści.