masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem. Diagnostyka i leczenie

Nietrzymanie moczu polega na mimowolnym wypływie moczu prowadzącym do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza. Problem ten nie może być lekceważony i zawsze powinien być konsultowany z lekarzem urologiem. Nietrzymanie moczu może być spowodowane chorobami układu nerwowego lub zaburzeniami w którymś z odcinków dróg moczowych.

Jak przeprowadza się diagnostykę nietrzymania moczu?

Diagnostyka nietrzymania moczu zaczyna się od badania fizykalnego. Poza tym w przypadku kobiet wykonuje się badanie ginekologiczne. U mężczyzn z kolei przeprowadza się badanie prostaty palcem. U każdego pacjenta konieczne jest również wykonanie badań laboratoryjnych moczu i krwi. Kolejnym badaniem, które pomaga w określeniu przyczyny powstania problemu, jest USG układu moczowego. Badanie to przeprowadza się, gdy pęcherz jest pełny, a także po opróżnieniu go. Kolejne badanie, które może okazać się konieczne jest badanie urodynamiczne. W jego trakcie sprawdza się ciśnienie w pęcherzu oraz wartość ciśnień podczas oddawania moczu.

W jaki sposób leczy się nietrzymanie moczu?

Zapraszamy do naszego centrum lekarsko-stomatologicznego i skorzystania z usług urologa w Kole. Zajmujemy się diagnostyką oraz leczeniem problemów z nietrzymaniem moczu.

Sposób leczenia tej dolegliwości jest uzależnione od powodu występowania problemu.

W wielu przypadkach wystarczą ćwiczenia mięśni Kegla. Niezależnie od przyczyn pomocne jest zmniejszenie spożywania kofeiny oraz alkoholu.

Część problemów leczy się z wykorzystaniem leków. Gdy farmaceutyki nie są skuteczne, stosuje się stymulację nerwów krzyżowych lub wstrzykiwanie botuliny.

Najpoważniejsze problemy leczy się chirurgicznie. Należy do nich wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wtedy stosuje się zabieg podwieszenia szyi pęcherza moczowego lub operacje pętlowe.