masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Chociaż wiele kobiet może odczuwać niepokój związany z wizytą u ginekologa, to badanie cytologiczne jest nieodłącznym elementem dbania o zdrowie. Jest to związane z tym, że jego przeprowadzenie pozwala na wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy, które mogą świadczyć o groźnych schorzeniach. Jak wygląda cytologia i dlaczego warto badać się regularnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.

Jaka jest zasadnicza funkcja badania cytologicznego?

Zacznijmy od podstaw – badanie cytologiczne, inaczej cytologia, to badanie laboratoryjne, którego celem jest sprawdzenie stanu szyjki macicy oraz wczesne wykrywanie wszelkich zmian patologicznych. Jego systematyczne przeprowadzanie pozwala na identyfikację stanów zapalnych, infekcji wirusowych czy nawet zmian nowotworowych. Dlatego też cytologia jest kluczowym elementem profilaktyki nowotworów narządów płciowych u kobiet, a w szczególności raka szyjki macicy.

Wizyta u ginekologa oraz przebieg badania cytologicznego

Badanie cytologiczne to rutynowy zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Na początku lekarz przeprowadza wywiad oraz bada pacjentkę manualnie, by sprawdzić stan narządów rodnych. Następnie, przy użyciu specjalnej szczoteczki bądź szpatułki, ginekolog pobiera próbkę komórek z części tarczowej szyjki macicy oraz jej kanału. Później próbka jest umieszczana na szkiełku mikroskopowym i wysyłana do laboratorium, gdzie zostaje poddana analizie przez specjalistów. Ostatecznie wyniki badania cytologicznego są klasyfikowane według tzw. systemu Bethesda – od kategorii negatywnej po zmiany przednowotworowe czy nowotworowe. Warto regularnie wykonywać cytologię, gdyż wynik pozytywny może świadczyć o konieczności przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań lub wdrożenia odpowiedniego leczenia.