masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Krwiomocz - z czego może wynikać?

Przyczyny występowania krwiomoczu, który jest znany również pod nazwą hematuria, mogą być zróżnicowane. Często zdarza się, że jest to symptom poważniejszych schorzeń, które wymagają wdrożenia natychmiastowego leczenia. Dlatego nie można bagatelizować pojawienia się hematurii. Jakie są najczęstsze powody występowania krwi w moczu i co powinniśmy zrobić w takim przypadku?

W jakich sytuacjach może pojawić się hematuria?

Jeśli zauważymy, że w naszym moczu pojawiła się krew, to bezzwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty, którym jest urolog. W pierwszej kolejności lekarz zleci badania, na podstawie których określi, dlaczego ten problem się pojawił oraz wdroży odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że nie zawsze krwiomocz sygnalizuje wystąpienie poważniejszych schorzeń. Czasami może się on pojawić w związku z przyjmowanymi przez nas lekami albo być spowodowany przez wypicie soku z buraków czy np. zjedzenie botwinki. Niekiedy hematuria występuje również u kobiet w ciąży czy po intensywnym wysiłku fizycznym. Może także towarzyszyć infekcjom układu moczowego bądź pojawić się po współżyciu.

Objawem, których poważniejszych schorzeń może być hematuria?

Z drugiej strony krwiomocz może również zwiastować znacznie poważniejsze schorzenia, które wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia. Hematuria często towarzyszy takim chorobom jak: kamica nerkowa, kłębuszkowe zapalenie nerek, gruźlica nerek lub ich torbielowatość, a także nowotworom układu moczowego, prostaty czy gruźlicy pęcherza. Dlatego też nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Jeśli tylko zauważymy, że w naszym moczu pojawiła się krew, trzeba jak najszybciej umówić się na konsultację do urologa, który wdroży odpowiednie leczenie.