masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Kiedy wykonuje się tomografię komputerową?

Tomografia komputerowa jest zaliczana do badań z zakresu radiologii i pozwala na bardzo precyzyjne zdiagnozowanie stanu, w jakim są narządy wewnętrzne człowieka, dzięki wykorzystaniu promieni Rentgena. Kiedy zaleca się wykonanie tomografii komputerowej, jak wygląda to badanie oraz kto je przeprowadza? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

W przypadku podejrzenia jakich schorzeń wykonuje się tomografię komputerową?

Po pierwsze, aby przeprowadzić to badanie, trzeba otrzymać skierowanie od lekarza. Wykonanie tomografii komputerowej pozwala uzyskać dokładny obraz różnych organów w technologii 3D bądź 2D. Lekarz może zlecić pacjentowi tego typu badanie np. gdy cierpi na silne i nawracające bóle głowy, kiedy doznał różnego rodzaju urazów lub w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej np. gardła czy trzustki. Co więcej, tomografia komputerowa pozwala dokładnie sprawdzić stan takich narządów jak: serce, płuca, nerki czy wątroba, umożliwia również zdiagnozowanie tętniaka lub przebytego zawału.

Jak wygląda badanie oraz kto je przeprowadza?

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym, nieinwazyjnym, a także stosunkowo krótkim. W celu wykonania tomografii komputerowej pacjent powinien położyć się na specjalnym, ruchomym stole, który przesuwa się bezpośrednio pod urządzenie. Następnie, dzięki zastosowaniu promieni Rentgena, uzyskuje się precyzyjny obraz konkretnego narządu. Badanie jest przeprowadzane przez lekarza radiologa, którego zadaniem jest odczytanie wyników. Warto również wiedzieć, że nie zawsze można wykonać ten zabieg. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tomografii komputerowej może być: ciąża, astma lub nadczynność tarczycy, a także alergia na podawany kontrast.