masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Jakie są podstawowe różnice między protezą a implantem zębowym?

Choć zarówno protezy, jak i implanty zębowe, służą do uzupełniania braków w uzębieniu, to znacznie się pomiędzy sobą różnią. Co charakteryzuje obydwa rozwiązania?

Czym charakteryzują się protezy?

Protezy mogą być ruchome lub stałe. W przypadku tych pierwszych pacjent może samodzielnie wyjmować je z jamy ustnej, co w praktyce ma zarówno wady, jak i zalety. Niewątpliwą zaletą jest niższy koszt wykonania oraz mniejsza inwazyjność takiej protezy ruchomej.

Drugim wariantem są uzupełnienia stałe, jak mosty czy korony z porcelany. Cechują się tym, że strukturą przypominają naturalne zęby, umieszcza się je bowiem na zębach własnych, jednakże wymagają szlifowania.

Wadą protez jest to, że większość pacjentów dość długo adaptuje się do zmian w jamie ustnej. Niektóre rodzaje mogą też słabo trzymać się podłoża i tym samym powodować dyskomfort, również podczas mówienia. Oczywiście zadaniem dobrego lekarza protetyka będzie właściwe dopasowanie protezy do potrzeb pacjenta, dlatego zawsze kluczowe jest skorzystanie z pomocy dobrych dentystów.

Co wyróżnia implanty zębowe?

Nowocześniejszym rozwiązaniem są natomiast implanty zębowe pozwalające uzupełnić ubytki, a nawet braki wszystkich zębów. W praktyce bowiem wkręca się bezpieczne śruby biozgodne z organizmem człowieka, które po pewnym czasie łączą się z tkanką kostną. Implanty stomatologiczne pełnią taką samą funkcję jak naturalne zęby i cechują się trwałością. Dodatkowo są bardzo odporne na siły działające podczas żucia, co gwarantuje pacjentowi ogromny komfort w życiu codziennym.

Dodatkowo wykonanie uzupełnienia protetycznego na takim implancie nie wymaga konieczności szlifowania znajdujących się obok zębów, co dla wielu pacjentów jest ogromnym atutem.

Jak widać, różnice pomiędzy protezami a implantami są znaczące, przy czym mamy nadzieję, że powyższy post nieco rozwiał te wątpliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, umów się w naszym gabinecie na wizytę i dopasuj dla siebie najlepsze rozwiązanie.