masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Jakie nowotwory najczęściej występują u kobiet?

Zgodnie z badaniami medycznymi liczba zachorowań na raka wzrasta – zarówno na świecie, jak i w Polsce. Jest to choroba, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednak niektóre rodzaje nowotworów  częściej występują właśnie u kobiet.

Na które nowotwory bardziej narażone są kobiety?

Jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet jest rak piersi, sutka, a także jajników. Przyczyny pojawienia się tych chorób mogą być zróżnicowane. Szczególną czujność należy zachować, gdy ktoś w rodzinie chorował na nowotwór, wówczas ryzyko wystąpienia raka jest znacznie większe. Dlatego bardzo ważną kwestią jest systematyczne chodzenie do ginekologa oraz poddawanie się rutynowym badaniom. Ponieważ dzięki temu można szybko wykryć ewentualne zmiany nowotworowe oraz rozpocząć leczenie, co znacznie zwiększa szansę stuprocentowego wyleczenia.

Na jakie inne typy nowotworów chorują kobiety?

Według badań często diagnozowanym u pań nowotworem jest także rak płuc. Najczęstszą przyczyną rozwoju tej choroby jest nałogowe palenie papierosów. U kobiet diagnozuje się również nowotwór jelita grubego – który może być np. powiązany z otyłością, brakiem ruchu, a także złą dietą. Warto pamiętać o tym, że jeśli tylko pojawią się u nas niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej, to powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Specjalista skieruje nas na badania diagnostyczne – takie jak tomografia, rezonans magnetyczny czy USG. Nowotwory są coraz bardziej powszechne, dlatego nie zapominajmy również o tym, żeby odpowiednio dbać o zdrowie – stosować zbilansowaną, pełnowartościową dietę, nie zapominać o codziennej dawce ruchu i odstawić używki.