masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wizyta w gabinecie ginekologicznym może przysporzyć niemałego stresu, szczególnie jeśli to pierwsze tego typu badanie w życiu kobiety. Pamiętajmy jednak, że badania ginekologiczne to normalne procedury lekarskie i nie należy się ich ani obawiać, ani krępować. Lekarze ginekolodzy są szczególnie wyczuleni na zapewnienie pacjentkom komfortu. 

Największe obawy związane z wizytą ginekologiczną wiążą są ze wstydem i lękiem, dlatego też najważniejszą częścią przygotowań do badania jest oswojenie się z sytuacją i wyzbycie się strachu. Często zdarza się, że pacjentki uspokaja dopiero rozmowa z lekarzem na początku wizyty, co jest częstą praktyką przed tym, jak usiądzie na fotelu ginekologicznym. Jeszcze przed wizytą warto więc zorientować się i wybrać lekarza, którego cechuje szczególna delikatność i zrozumienie. Ważne będą w tym przypadku opinie innych pacjentek.

Co zrobić przed badaniem ginekologicznym?

Przygotowując się do badania ginekologicznego, zanim pomyśli się o ciele należy zanotować sobie konkretną datę rozpoczęcia poprzedniej miesiączki. Samo badanie zaś powinno zostać umówione najlepiej między 10. a 20. dniem cyklu menstruacyjnego, parę dni od końca ostatniego krwawienia. W tym czasie najlepiej wykonać badanie piersi oraz cytologię. Chociaż właściwie wszystkie badania, poza wspomnianą cytologią, ginekolog może przeprowadzić podczas okresu, to unika się tego ze względu na komfort pacjentek.

Ze względów praktycznych zaleca się założenie na wizytę luźną sukienkę, którą można łatwo podwinąć do badania, jednak nie ma reguły, która by to nakazywała. Poza tym, wbrew opiniom i obawom kobiet, nie ma obowiązku golenia miejsc intymnym przed badaniem ginekologicznym. Lekarze w żaden sposób tego nie oceniają ani nie komentują, a owłosienie nie przeszkadza w przeprowadzeniu żadnej z procedur. Jeśli pacjentka czuje się nieświeżo może podmyć się przed wizytą, jednak istotne jest by użyć jedynie płynu o neutralnym odczynie, by nie zaburzyć naturalnego pH pochwy.