masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Jak problemy z tarczycą zaburzają gospodarkę hormonalną?

Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą dotyczyć zarówno jej nadczynności, jak i niedoczynności, przy czym bez względu na rodzaj problemu, nieleczone choroby gruczołu tarczowego mogą być niebezpieczne. Od jego prawidłowego działania zależy poprawna praca wielu innych układów wewnętrznych, praca serca, stan skóry. Dziś zajmiemy się zależnością między działaniem tarczycy a zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Na czym polegają problemy z hormonami?

Prawidłowa gospodarka hormonalna jest równie ważna dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a wszelkie rozchwiania w poziomie hormonów  może prowadzić do poważnych chorób. Hormony pomagają regulować metabolizm i apetyt, tętno, dobowy rytm organizmu i fazy snu, cykle reprodukcyjne i funkcje seksualne, ogólny wzrost i rozwój, nastrój i stres, a także temperaturę ciała. Często u osób z zaburzeniami w tej materii obserwuje się wahania wagi, nastroju, spadek libidu, czy też pojawienie się zmian trądzikowych, zaburzeń cyklu menstruacyjnego, niepłodności, nadmiernego owłosienia.

Jak działanie tarczycy wpływa na gospodarkę hormonalną?

Istnieje pewna grupa schorzeń, objawów chorobowych, za które odpowiada prawidłowe działanie tarczycy. Mowa tu między innymi o przybieraniu na wadze na tle hormonalnym. Wywoływane jest ono zwykle niedoczynnością tarczycy, której hormony wpływają na procesy metaboliczne w organizmie, czyli mówiąc wprost — przemianę materii. Drugim poważnym zaburzeniem, za które winić można gruczoł tarczowy, są zaburzenia nastroju, dokuczające przeważnie kobietom np. przed miesiączką, czy też w okresie menopauzy. W połączeniu z wahaniami hormonów płciowych mogą one  powodować obniżenie dobrego samopoczucia. Przy niedoczynności obserwuje się choroby niedokrwienne serca, przy nadczynności dysfunkcję zastawki mitralnej, tachyarytmię, niewydolność.