masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Jak często można wykonywać badania radiologiczne?

Jak często można wykonywać badania radiologiczne? To pytanie zapewne zastanawia pacjentów, którzy zmagają się z różnymi dolegliwościami i potrzebują regularnych kontroli. W tym artykule postaramy się przybliżyć odpowiedź na to pytanie, zwracając uwagę na dwie kluczowe kwestie.

Jakie ryzyko niesie ze sobą badanie radiologiczne? 

Badania radiologiczne, takie jak rentgen czy tomografia komputerowa, opierają się na wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które przenika przez tkanki organizmu i pozwala uzyskać obraz wewnętrznych struktur ciała. Niestety, promieniowanie to może prowadzić do uszkodzenia komórek i ich DNA, co z kolei może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów. Dlatego też ważne jest, aby ograniczać ilość badań radiologicznych do minimum i wykonywać je tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Warto podkreślić, że ryzyko związane z badaniami radiologicznymi jest niewielkie i rośnie wraz z ilością przeprowadzanych badań oraz dawką otrzymanego promieniowania. W praktyce oznacza to, że pojedyncze badanie radiologiczne nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Jednak regularne i częste korzystanie z tego rodzaju diagnostyki może prowadzić do kumulacji ryzyka. 

Jak często można wykonywać badania radiologiczne? 

Radiolodzy oraz inni specjaliści z dziedziny medycyny są zgodni co do tego, że badania radiologiczne powinny być wykonywane tylko wtedy, gdy ich korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Decyzja o częstotliwości wykonywania badań powinna być podejmowana przez lekarza prowadzącego, który oceni korzyści i ryzyko związane z badaniem w kontekście indywidualnego przypadku pacjenta. Warto jednak pamiętać o istnieniu alternatywnych metod diagnostycznych i zawsze konsultować się ze specjalistą przed wykonaniem kolejnego badania.