masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Etapy ciąży. Co się dzieje w poszczególnych trymestrach?

Wiele procesów w naturze dzieli się na poszczególne etapy. Nie inaczej jest z ciążą. Płód w brzuchu mamy dzielnie przechodzi kolejne fazy, żeby w końcu wyjść na świat i krzykiem dać znać o swoim istnieniu. W trakcie każdego z tych etapów dokonują się przełomowe zmiany, które mają decydujący wpływ na późniejszy rozwój dziecka. Warto więc wiedzieć, co dzieje się w poszczególnych trymestrach, żeby dostarczyć płodowi wszystko, co najlepsze.

Ciąża standardowo trwa dziewięć miesięcy. Mogą oczywiście wystąpić pewne odstępstwa od tej reguły, które sprawią, że dziecko urodzi się wcześniej. Jednak norma to właśnie dziewięć miesięcy. Okres ten dzieli się na trzy części, spośród których każda ma trzy miesiące. Etapy te nazywa się trymestrami. Wydziela się je jednak nie tylko ze względu na czas trwania, lecz także ze względu na odmienną charakterystykę. W każdym trymestrze dzieje się bowiem co innego.

Pierwszy, drugi, trzeci trymestr

Pierwsze trzy miesiące tworzące pierwszy trymestr są być może najistotniejsze dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie wówczas kształtują się wszystkie układy i narządy wewnętrzne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Mowa tu na przykład o sercu, które zaczyna bić dokładnie w dwudziestym pierwszym dniu ciąży. Nad przebiegiem prawidłowego rozwoju ciąży w każdym opisanym trymestrze powinien czuwać lekarz ginekolog, który będzie dokonywał regularnej kontroli procesu rozwoju płodu.

Drugi trymestr to okres, w którym są już przygotowane wszystkie podstawy do tego, aby dokonały się subtelniejsze zmiany. Dochodzi wówczas między innymi do nauki snu, rozpoznawania dźwięków oraz wyczuwania smaków. Oznaką tego, że dziecko staje się coraz żywsze, jest zaś kopanie w brzuszek mamy.

W końcu nadchodzi zwieńczenie całego procesu rozwoju dziecka, czyli trzeci trymestr. To okres, w którym pole do popisu ma mózg. Organ ten nabiera mocy i przygotowuje się do tego, żeby z przytupem wejść w życie. Będzie miał w końcu co robić, więc musi zwiększać zdolności przerobowe. Podsumowując, ciąża to skomplikowany proces, w trakcie którego nic nie jest takie samo, lecz wszystko się ciągle zmienia.