masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Do czego mogą doprowadzić nieleczone wady zgryzu?

Zęby to niejako nasza wizytówka. Dążymy do tego, by było one możliwie najjaśniejsze oraz proste. Warto pamiętać jednak, że krzywy zgryz to nie tylko problem natury estetycznej, a może prowadzić również do wielu dolegliwości o podłożu zdrowotnym. Warto więc zadbać o to i poddać się opiece ortodonty już w wieku dziecięcym. Dzięki temu można uniknąć przykrych efektów krzywego zgryzu w późniejszym okresie życia.

Krzywy zgryz jest efektem nieprawidłowości w rozwoju szkielety, nieprawidłowych nawyków lub konsekwencją uwarunkowań genetycznych. Wykształcona wada często skutkuje chorobą okluzyjną zębów. Zaburza ona układ żucia i objawia się między innymi tzw. zgrzytaniem zębów, również nieświadomie w nocy. Co więcej, niepoprawnie rozwinięty zgryz zagraża powstaniu osłabieniu stawu skroniowo-żuchwowego, pojawieniu się próchnicy i różnorakich chorób przyzębia. Poza jamą ustną, krzywe zęby mogą powodować niekiedy bóle karku, szyi czy nawet oczu i - co bywa częstym problemem - przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu z ust.

Dlaczego tak ważne jest leczenie krzywego zgryzu?

Poza tak poważnymi schorzeniami nieleczona nieprawidłowa budowa łuków zębowych będzie z dużym prawdopodobieństwem sprzyjać nadmiernemu odkładaniu się kamienia nazębnego. To z kolei może prowadzić do cofania się dziąseł i stopniowego odsłonięcia szyjek zębowych. Zakończenia nerwowe, które się w nich znajdują, mogą w efekcie reagować nadwrażliwością zębów.

Oprócz tego, lekceważąc skrzywione zęby, zwiększa się szanse na pojawienie się nadmiernej ruchomości zębów i tym samym na różne choroby dziąseł, których konsekwencją jest nierzadko paradontoza. Jest to infekcyjna choroba dziąseł, której efektem bywa poważne rozchwianie zębów, a nawet ich utrata.

Poza wspomnianymi schorzeniami istnieje jeszcze grupa zaburzeń, które być może nie kojarzą się w pierwszej kolejności ze skrzywionymi zębami. Mowa o wszelkich logopedycznych zaburzeniach mowy. Zęby wystające poza obszar łuku dziąsła mogą zniekształcać wygląd twarzy i wpływać na wyrobienie przez pacjenta nienaturalnej mimiki. Efektem tego, poza ewentualnymi kompleksami, bywają zaburzenia wymowy przez niepoprawny przepływ powietrza przez zęby podczas mówienia.