masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Fakty i mity

Śnieżnobiały uśmiech to marzeniu wielu. Dzisiaj marzenie to jest w zasięgu ręki. Wiele nowoczesnych gabinetów stomatologicznych wprowadziło do swojej oferty możliwość korekcji kolorytu uzębienia. Coraz więcej osób decyduje się tym samym na różne zabiegi wybielania zębów, jednak wraz z popularnością narosło wokół nich wiele mitów. Duży wpływ na podział opinii miało wprowadzenie na rynek preparatów do przeprowadzenia domowego zabiegu wybielania zębów. To znacznie zakwestionowało nie tylko zasadność korzystania z usług dentystów, ale i wpłynęło na postrzegania wybielania jako szkodliwe dla szkliwa.

Choć częściowo jest to zgodne z prawdą, to jedynie w przypadku nieumiejętnego i nieprofesjonalnego wykonywania zabiegu może dojść do uszkodzenia szkliwa. Poddając się wybielaniu zębów u stomatologa, nie należy się obawiać o stan swoich zębów, a początkowy dyskomfort wynika z częściowej demineralizacja szkliwa, ale mija po czasie. Dodatkowo, preparaty sprzedawane do użytku domowego często charakteryzują się dużym stężeniem i mogą powodować oparzenia dziąseł i tkanek miękkich, a naświetlania nieprofesjonalnymi urządzeniami mogą przyczyniać się do schorzeń miazgi zęba. 

Czy należy się czegoś obawiać podczas wybielania zębów?

Częstą obawą pacjentów są ewentualne dolegliwości bólowe w trakcie trwania zabiegu. Niestety zdarza się, że ból się pojawia. Zazwyczaj występuje przy procedurach wykonywanych z większym stężeniem aktywnego środka. Za drugim i każdym kolejnym razem dolegliwości bólowe ustępują lub znacznie się zmniejszają. Warto zaznaczyć jednak, że nawet ból odczuwany podczas pierwszej sesji nie ma natężenia, z którym nie poradziłby sobie ibuprofen. 

Wybielanie zębów jest dobrym pretekstem do oczyszczenia uzębienia z nagromadzonego kamienia. Często się o tym zapomina, a warto pamiętać, że powinno się go usuwać, by uchronić się przed stanami zapalnymi dziąseł, a w konsekwencji również od bakterii, próchnicy i paradontozy. W przypadku wybielania zębów należy usunąć kamień, by mieć pewność, że substancja czynna została rozprowadzona równomiernie.