masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Czy przyjmowanie hormonów może doprowadzić do raka piersi?

Hormonalna terapia zastępcza pomaga przy menopauzie, łagodząc lub likwidując całkowicie jej objawy, ale zbyt długotrwałe jej stosowanie, wywołuje poważne choroby: udar mózgu, zawał serca, ryzyko wystąpienia demencji i nowotworów. Dlatego chcąc z niej korzystać, kobiety powinny być tego świadome. Lekarze zalecają jak najkrótsze stosowanie terapii hormonalnej, w zmniejszonych dawkach. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym. Wcześnie wykryty w stadium przedinwazyjnym, praktycznie jest do wyleczenia.

Chodzi o to, żeby jak najwcześniej zgłosić się do lekarza. Musi być wykryty w samą porę, kiedy ma jeszcze przerzutów do węzłów chłonnych. Profilaktyka nowotworowa obejmuje przede wszystkim samobadanie. Nie należy jednak ograniczać się tylko do tego rodzaju działań, ale odwiedzać ginekologa w MEDYK Centrum Lekarsko-Stomatologiczne Sikorscy s.c. Nie są znane przyczyny wywołania tej choroby, ale dzięki badaniom znane są czynniki, zwiększające ryzyko jej występowania.  Duże znaczenie ma długi czas trwania naturalnej aktywności hormonalnej oraz przyjmowanie leków zawierających hormony, które mogą pobudzać niechciane komórki do rozwoju.

Czy przyjmowanie hormonów może doprowadzić do raka piersi?

Hormonalna terapia zastępcza pomaga przy menopauzie, łagodzi lub likwiduje jej objawy, ale niestety długotrwałe jej stosowanie, doprowadza do bardzo poważnych chorób jak: rak piersi, udar mózgu, zawał serca oraz ryzyko powstania demencji. Kobiety, jeśli muszą z niej korzystać, powinny mieć pełną tego świadomość. Zalecane jest stosowanie przez jak najkrótszy czas i w minimalnych porcjach. Kobiety, które decydują się na metodę estrogenowo-progestagenową częściej, choć w nieznacznym stopniu, mają raka piersi niż niestosujące Hormonalnej terapii zastępczej. Tak więc nie ma ona wpływu na zachorowanie ten nowotwór, przez 5 lat od momentu przyjmowania hormonów. Po tym okresie podwyższone staje się ich stosowanie, ale w stopniu nieznacznym.