masz pytania
zadzwoń

781 410 145
63 27 20 731

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pn - Pt  8:00 - 20:00

...to przychodnia z rodzinną tradycją.

Czy dolegliwości reumatyczne to problem wyłącznie starszych osób?

Bóle stawów zwykle kojarzone są ze schorzeniami reumatycznymi, które w opinii wielu osób dotykają osoby w podeszłym wieku. Nic bardziej mylnego. Czym jest reumatyzm? Kto może zachorować i jak leczyć tę podstępną chorobę?

Czy w ogóle jest reumatyzm?

Mówiąc o reumatyzmie, trzeba mieć na uwadze fakt, że jest to grupa dolegliwości związanych z występowaniem zmian w obrębie tkanki łącznej. Najbardziej znanymi jednostkami chorobowymi  w tym obszarze są: choroba zwyrodnieniowa stawów oraz RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Na zachorowanie narażone są bardziej osoby cierpiące na niedobór witaminy D i wapnia, prowadzące zbyt małą lub zbyt dużą aktywność ruchową, przeciążające nadmiernie stawy, stosujące złą dietę, długotrwałe przebywające w wilgotnym i zimnym środowisku. Podstawowym czynnikiem wywołującym zmiany chorobowe są nieprawidłowe reakcje autoimmunologiczne organizmu,  w wyniku których uszkodzeniu ulega tkanka łączna.

Kogo dotykają i jak się objawiają choroby reumatyczne?

Początkowo objawy reumatyzmu mogą być mylone z przemęczeniem, przesileniem stawów. Są to ból, opuchlizna, wyczuwalna sztywność nadgarstków, stawów międzypaliczkowych bliższych, śródręczno-paliczkowych, śródstopno-paliczkowych. Rozwijająca się choroba przechodzi na większe grupy stawowe, prowadząc do poważnych destrukcji i ubytków w tkankach dotkniętych zapaleniem. W zaawansowanym stadium dochodzi do odkształceń, obrzęków stawów, charakterystycznych zmian takich jak: odchylenia łokciowe palców, podwinięcie paliczków, palce butonierkowate.

Choroby reumatyczne mogą dotyczyć każdego bez względu na wiek i płeć, choć statystycznie dużo częściej chorują kobiety. Skuteczność leczenia zależy od wczesnego dokonania poprawnego rozpoznania problemów z prawidłowym funkcjonowaniem tkanki łącznej, Wczesne wykrycie daje duże szanse na zatrzymanie postępowania choroby, choć zmian chorobowych w stawach, które już nastąpiły, nie da się cofnąć.