ul. Prusa 5, Koło. pn-pt: 8-21, sob: 9-13, ndz i święta: dyżury bólowe

tel. 63 27 20 731 kom. 781 410 145

e-mail: recepcja@medyk-kolo.pl

Ginekologia

Ginekolog – profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to poważna choroba, która charakteryzuje się dużym współczynnikiem zachorowalności. Można ją jednak skutecznie leczyć, poprzez szybkie wykrycie dzięki odpowiedniej profilaktyce.

c3_szczepionka_na_raka_szyjki_macicy

 

Zakres usług

Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny. Pozwoli to dość wcześnie wykryć niepokojące zmiany i podjąć natychmiastowe leczenie. Mając na uwadze znaczenie profilaktyki raka szyjki macicy, zaleca się:

  • diagnostykę – m.in. badania cytologiczne w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego
  • szczepienia przeciwko HPV.

Częstotliwość wykonywania badań cytologicznych uzależniona jest m.in. od wieku Pacjentki, wyników poprzednich badań oraz predyspozycji genetycznych. Program profilaktyczny skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat – mają one możliwość wykonania bezpłatnych badań raz na 3 lata. Warto jednak cytologię przeprowadzać częściej – najlepiej raz na rok.

Ginekolog może skierować na szczepienia dziewczęta w wieku 9-12 lat oraz kobiety w wieku 13-26 lat – o ile nie były wcześniej szczepione. Najwyższą skuteczność osiąga się u tych Pacjentek, które nie podjęły jeszcze inicjacji seksualnej.

facebook widget